Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt a fost fiul voievodului Bogdan al II-lea și al doamnei Maria-Malina Oltea. El a cârmuit Ţara Moldovei timp de 47 de ani, fiind înarmat cu platoşa credinţei în Dumnezeu, cu cea a postului şi a rugăciunii şi cu multe fapte ale dragostei creştine închinate Bisericii şi poporului său. A zidit un număr foarte mare de biserici şi mănăstiri, înzestrându-le cu cele necesare sfintelor slujbe. Ca un purtător de biruinţă a luptat cu preţul vieţii sale până la jertfelnicie pentru apărarea hotarelor ţării şi a credinţei strămoşeşti fiind numit apărător al creştinătăţii. A miluit pe săraci şi a răsplătit pe luptătorii oşteni, a arătat îndurare şi pe cei greşiţi  i-a îndreptat.

Ca povăţuitor şi părinte duhovnicesc l-a avut pe Sfântul Cuvios Daniil Sihastrul.

Pentru vieţuirea lui jertfelnică pentru credinţă şi neam a fost trecut în rândul sfinţilor.